Zasady bezpiecznej jazdy na rowerze

Październik 22, 2020

Wraz z coraz większą świadomością ekologiczną i zdrowotną osób żyjących w Polsce oraz poprawiającą się infrastrukturą, coraz więcej osób wybiera rower jako swój podstawowy środek transportu w mieście. Jednoślady są również nieodłącznymi towarzyszami weekendowych wypadów w naturę. Przewaga rowerów nad samochodami, szczególnie w ciepłych miesiącach nie dziwi: nikt nie lubi godzinami stać w korkach w rozgrzanym aucie. Jednak wsiadając na rower, warto zadbać o bezpieczeństwo i przestrzegać kilku podstawowych zasad.

Jak zadbać o swoje bezpieczeństwo

Wsiadając na rower, pamiętaj o zasadach, które mogą uchronić Twoje zdrowie i życie oraz zapobiec nieprzyjemnym konsekwencjom:

- Twój rower powinien być sprawny i mieć kompletne wyposażenie. Pamiętaj o wszystkich obowiązkowych światłach (zarówno przednich, jak i tylnych), działających hamulcach, dzwonku. Twoje bezpieczeństwo poprawią też odblaskowe elementy na kołach, oponach i pedałach. Na dłuższe wyjazdy oraz przy wjeździe na bardziej ruchliwe ulice, warto pomyśleć również o kasku i ochraniaczach. Warto regularnie robić również generalne przeglądy techniczne pojazdu, aby upewnić się, że nadaje się on do jazdy.
- Poruszaj się po drodze dla rowerów. Według art. 33 prawa o ruchu drogowym jako rowerzysta jesteś zobowiązany do poruszania się ścieżką rowerową lub wyznaczonym pasem ruchu, jeśli tylko jest taka możliwość. Jeśli nie ma ścieżki, możesz jechać ulicą, ale pamiętaj, że z ruchu rowerowego wyłączone są drogi ekspresowe i autostrady.
- Jazda chodnikiem tylko w szczególnych przypadkach. Jeździć po chodniku możesz jedynie w wybranych sytuacjach. Po pierwsze, gdy poruszasz się wspólnie z dzieckiem do 10 lat, jadącym się na swoim rowerze. Po drugiej, gdy chodnik przebiega wzdłuż drogi, po której można poruszać się z prędkością wyższą niż 50 km na godzinę, jest szeroki na co najmniej dwa metry, a obok nie ma dedykowanej ścieżki dla rowerów. Po trzecie, gdy warunki atmosferyczne zagrażają naszemu bezpieczeństwu (np. oblodzona jezdnia, silny wiatr czy intensywne opady śniegu).
- Informuj kierowców i innych rowerzystów o wykonywanych manewrach. Gdy chcesz skręcić, upewnij się, że jest to możliwe i zasygnalizuj innym kierowcom swoje zamiary, wyciągając wcześniej prawą lub lewą ręką.
- Ustąp pierwszeństwa pieszym na przejściu.
- Nie słuchaj muzyki podczas jazdy. Jadąc rowerem, powinniśmy słyszeć sygnały docierające do nas z otoczenia, głośna, energiczna muzyka temu na pewno nie pomaga i może znacząco obniżać nasze bezpieczeństwo. W trakcie jazdy patrz przed siebie i nie baw się telefonem, jeśli musisz sprawdzić drogę w GPS, zatrzymaj się, zjedź na pobocze i nie rób tego w trakcie jazdy.
- Pamiętaj o zasadzie ograniczonego zaufania. Nawet jeśli Ty przestrzegasz wszystkich przepisów ruchu drogowego, nie masz pewności co do tego jak zachowa się kierowca lub rowerzysta obok. Jeżdżąc, włącz myślenie i miej świadomość, że nie wszyscy na drodze zachowują się odpowiedzialnie.
- Rozważ zakup ubezpieczenia. Jeśli rower jest Twoim głównym środkiem transportu, rozważ zakup ubezpieczenia z bogatego pakietu. Dzięki temu w sytuacji wypadku lub kradzieży może zaoszczędzić dużo pieniędzy.

Wróć