Jakie są różnice między rowerami damskimi i męskimi?

Luty 9, 2021

Na pewno wiesz, że na rynku możemy znaleźć zarówno rowery damskie, jak i męskie. Z pewnością choć raz w Twojej głowie pojawiło się pytanie - czym właściwie one się różnią? Czy w ogóle występują między nimi jakieś różnice - pomijając kolorystykę? Warto tutaj podkreślić, że istnieje kilka zasadniczych różnic, o których powiemy w dzisiejszym artykule. Zachęcamy do jego przeczytania!

Jakie rowery możemy znaleźć na rynku?

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru wiele rodzajów rowerów. Aby się o tym przekonać, wystarczy wybrać się do pierwszego lepszego sklepu rowerowego. Jeszcze niedawno wybór roweru ograniczał się do trzech rodzajów - damski/męski/dziecięcy. Już dziś jest zupełnie inaczej. Na rynku możemy znaleźć m.in.:

  • - rowery miejskie,
  • - rowery trekkingowe,
  • - rowery górskie,
  • - rowery składaki,
  • - rowery szosowe.

Największa różnica - kształt ramy

Główną różnicą, jaką można zauważyć w budowie rowerów, jest kształt ramy. W przypadku damskich rowerów jest skonstruowana w taki sposób, aby ułatwiała wsiadanie i zsiadanie z roweru. Oprócz tego jest też trochę krótsza - porównując z ramą męskiego roweru. Wszystko po to, aby każda kobieta bez problemu mogła dosięgnąć do kierownicy. Chyba każdy z nas doskonale wie, że kobiety często mają długie nogi, ale krótszy tułów, dlatego też siodełko w damskim rowerze jest umieszczone nieco bliżej kierowcy.

Kolejną różnicą jest średnica kół - damskie rowery wyróżniają się trochę mniejsza średnicą kół. Wynika to z tego, że większość kobiet waży znacznie mniej niż mężczyźni, a mniejsze koła znacząco ułatwiają zapanować nad rowerem. Damskie modele rowerów mają też węższą kierownicę i inne siodełko. Węższa kierownica również jest związana z tym, że kobieca budowa anatomiczna jest znacznie inna, dlatego też producenci w ten sposób zapewniają wygodę podczas jazdy. Ponadto umożliwiają w ten sposób zapanowanie nad rowerem. Rowery damskie wyróżniają się też innym kształtem siodełka - przede wszystkim jest ono szersze oraz znacznie wygodniejsze.

Wróć